Rozvoj motoriky
Detstvo je obdobím intenzívneho dozrievania mozgu. To, čo zameškáme v rannom detstve už dieťa nedobehne. Napríklad pomer množstva krvi v mozgu u detí je takmer dvojnásobne väčší ako u dospelých. Každý rodič určite chce pre svoje dieťa to najlepšie. Pomôcť mu je veľmi jednoduché.
Pri pohyboch v priestore súvisiacich s rotáciou a rovnováhou dochádza v štruktúrach mozgu ku komplikovaným fyziologickým procesom, ktoré musia byť vyvinuté V RANNOM DETSKOM VEKU, keď sa vytvárajú neurónové cesty. Predstavte si ich ako hustú cestnú sieť.
Neskôr sa dá na tento proces vplývať len veľmi ťažko. Je to, ako keď by jedno dieťa mohlo jazdiť celý svoj život autom po diaľniciach a druhé po rozbahnenom poli bez ciest. Čo myslíte, ktorému by sa darilo lepšie? Neurónové cesty sú práve tie cesty a diaľnice. Cesty, ktoré sa v neskoršom veku dieťaťa stavajú len veľmi ťažko.
Práve hra a šport pomáha dieťaťu dosiahnuť čo najlepší vývin jeho prirodzeného potenciálu.
Pokiaľ dieťa navštevuje športové tréningy, profesionálny tréner určite bude vedieť, ako dieťaťu v tomto pomôcť a pracovať s ním. Pokiaľ chcete svojmu dieťaťu výraznejšie pomôcť, pracujte s ním na dennej báze aspoň 10-15 minút.
Ako teda dieťaťu pomôcť doma?
Tip 1 – dieťa sa točí okolo vlastnej osi 15 sekúnd, potom zavrie očí a snaží sa udržať rovnováhu, po krátkej prestávke to opakuje 2-4 krát, druhí deň do opačnej strany…
Tip 2 – dieťa kráča po obrubníku, doske, mladšie deti po rovnej čiare
Tip 3 – dieťa stojí na jednej nohe /chytá loptu, hádže loptu a podobne/
Tip 4 – trampolína, kotrmelce
Tip 5 – šport, pri ktorom dieťa pracuje so svojou rovnováhou, ťažiskom, robí súčasne viac pohybov…
Akomodácia oka – poruchy pozornosti
Pri pozeraní televízie, tabletov, videohier sa nerozvíja dôležitá funkcia oka – prispôsobenie videnia rôznym vzdialenostiam, svetlu, tme a podobne… Výskumy preukázali, že pri väčšine porúch pozornosti existuje zároveň porucha akomodácie oka!!!
Ako môžeme svojmu dieťaťu pomôcť?
Tip 1 – lopta , 2-3- ročné deti – sedia a kotúľajú si loptu a podobne…., 4-6 ročné deti – podávajú si loptu, hádžu, kopú, chytajú….
Tip 2 – pohyb v prírode, skákanie, behanie, zápasenie s rodičom, preťahovanie sa a podobne…
Tip 3 – nechajte deti robiť bežné veci samé, obliekať sa , umývať sa, umyť si zúbky…./neumyjú si ich dobre? Nevadí, vždy im ich môžete doumývaťJ/, dajte deťom čas robiť tieto veci svojím tempom…keď dieťa nestíha, je to Váš problém, zle ste to odhadli a naplánovali.
Tip 4 – šport pri ktorom dieťa sleduje loptu, spoluhráča, protihráča
Pozor, už prvé roky dieťaťa sú najvýznamnejším obdobím rozvoja akomodácie oka.
Tak šup šup, aby ste mali šikovné deti.
Edmund Pavlík
- Tento text je chránený autorskými právami. Bez súhlasu autora je šírenie textu, alebo jeho časti zakázané.